A KB35 Színházi nevelési társulat pályázatot hirdet középiskolai osztályok számára színházi nevelési előadáson való kedvezményes részvételre a 2025-ös tavaszi félévben.
A társulat:
A KB35 Színházi Nevelési Társulat a diákok fontos élethelyzeteire reagáló, pedagógiai céllal rendelkező interaktív színházi előadásokat hoz létre, és visz elsősorban budapesti és Pest megyei középiskolák osztályaiba. A társulat tagjai színész-drámatanárok, akik emellett pedagógiával, pszichológiával foglalkoznak, vagy a színházi szakmában helyezkedtek el főállásban.
Miért pont színházi nevelés?
A színházi nevelési előadások különlegessége, hogy egy fontos, pedagógiailag megközelíthető problémát (pl. zaklatás, járványidőszak alatti elmagányosodás, társas befolyásolás, stb.) járnak körül a diákok bevonásával. A színházi előadásokat interaktív, dramatikus részek színesítik, ezáltal téve élményszerűvé a résztvevők számára a közös gondolkodást. Előadásaink nagy előnye, hogy nem kell utazni sem értük: a társulat hozza el a foglalkozást az osztály saját tantermébe és körülbelül 2 tanórát vesznek igénybe.
A pályázat részletei:
A pályázat keretén belül 4 kedvezményes előadás tud megvalósulni 2025. február 1. és június 30. között, melynek pontos időpontját a nyertes pályázókkal egyénileg egyeztetjük.
A pályázat keretén belül a Kimondva-kimondatlanul (10-12.évfolyam) és a Benne vagy (10-12. évfolyam) című előadásunkra lehet pályázni.
A Kimondva-kimondatlanul című előadásról:
,,Állandó poénkodás, közös bulik, és még a nagyfőnök is távol? Mi kéne még a tökéletes munkahelyhez? Akkor miért érzem rosszul magam? A többieknek, úgy látszik, minden oké… Ha kiállok magamért, akkor meg én teszem tönkre a jó hangulatot – gondolkozott Fanni útban a munkahelyére, ahol tudta, hogy a mai lapzárta után ünneplés lesz. Érezte, hogy valamitől menekül, de azt nem, hogy a mai napon olyasmi történik vele, ami különösen égetővé teszi a fejében dúló kérdéseket. Kénytelen lesz nagy döntéseket meghozni.”
A történet sorra veszi azokat a helyzeteket és lehetőségeket, melyek az áldozat és a szemtanúk, valamint az osztályközösség számára adódhatnak a zaklatás kezelésére és megelőzésére. Az előadás elsősorban a zaklatóhoz való megfelelő viszonyulás kialakításában kíván eredményt elérni, és nem foglalkozik a zaklató személyével, újraintegrálásával. Ezt a szűkítést azért tettük, hogy a legégetőbb kérdésekkel foglalkozhassunk, minél teljesebben és intenzívebben. Kellően távolított közegben mutatjuk meg ezt a jelenséget: ezért a munkahelyi zaklatás ábrázolásán keresztül dolgozunk a résztvevő osztályokkal egy hetilap szerkesztőségébe helyezve a cselekményt.
Bővebben: https://kb35sznt.hu/kimondva-kimondatlanul/
Az előadásról írt kétlámpás színikritikai blog írása itt olvasható:
https://ketlampas.blog.hu/2024/03/27/6_tantermi_szinhazi_szemle
A Benne vagy című előadásról:
,,Benne vagy. Ugye? Ugye. Na Ugye!… Nyugi. Jó lesz. Én ezt már végiggondoltam. Színházi nevelési előadás azokról a helyzetekről, amelyeket valaki más már végig gondolt helyetted. Az „életben csak egyszer” lehetőségekről és arról, mit jelent belemenni és mit jelent passzolni. Mit lehet nyerni és mit jelent veszíteni?… Na? Benne vagy? Várom a választ, és nem érek rá!”
Az előadás témájában az önmegvalósítás, önérvényesítés, bizalom, együttműködés témaköreit érinti egy 90-es évekbeli kisvállalkozás történetén keresztül. A szereplők olyan helyzetbe kerülnek, amelyben a döntéseknek hatalmas egzisztenciális tétje van. Az interaktív részek a következő kérdéseket mozgatják meg: A saját utunkat járjuk-e? Mik a támpontok a döntéseinkben? Mik a valódi külső és belső mozgatórugók? Milyen kapcsolati háló vesz körül minket, és kikben bízhatunk? Mi az, amit feláldozhatunk, és mik azok az értékek, amiket nem éri meg beáldozni a céljainkért? Mit tehetünk meg és mit nem a boldogulásunkért?
Kedvezményes részvétel:
Megpályázható előadásaink valós költsége 150 000, illetve 105 000 forint. A társulat előadásonként 120 000, illetve 75 000 forinttal támogatja a nyertes osztályok részvételét, összesen 390 000 forint támogatást elosztva a nyertes pályázók között.
Így az előadás önköltsége a pályázat nyertesei részéről 30 000 forint. Budapesttől távolabb eső települések esetén az utazási költség megtérítését is kérhetjük.
A pályázat megvalósulását az NKA támogatta.
Pályázati feltételek:
Előadásainkra elsősorban budapesti és Pest megyei 10 -12. évfolyamos középiskolai osztályok jelentkezését várjuk.
Minden pályázó a pályázati elbírálás során rangsorolásra kerül, a nem nyertes pályázók várólistára kerülnek. Az előadás pontos időpontját a nyertes pályázókkal egyénileg egyeztetve jelöljük ki. Amennyiben az előadás leszervezéséhez szükséges elegendő időtartamon belül nem sikerül közös időpontot egyeztetni a nyertes pályázóval, úgy a várólistán soron következő pályázó kapja meg a kedvezményes előadás lehetőségét.
A pályázó pályázatával elfogadja, hogy az előadás megvalósulása során fényképeket készítünk.
A pályázat beadásának határideje: 2025. 01.28.
A pályázat elbírálásának időpontja: január vége – február eleje.
A pályázat benyújtását az alábbi adatlapon tehetik meg: PÁLYÁZATI ADATLAP
Az elbírálás szempontjai:
A pályázó osztály anyagi és szociális helyzete (hátrányos helyzetű diákok aránya), a választott előadás pedagógiai céljainak való megfelelés.
A pályázat nyerteseivel e-mailben vesszük fel a kapcsolatot.
További kérdése van?
Keressen minket info@kb35sznt.hu e-mail címen, érdeklődjön telefonon Fodor Évinél a +36 30 284 56 16 -os telefonszámon, vagy tekintse meg gyakran ismételt kérdéseinkre adott válaszainkat itt!